English
 

Atila EGE

1944 yılında Edremit 'ın Avcılar Köyünde doğdum. Babam ilk okul öğretmeni, annem ev hanımı. 1955 yılında ilkokulu, 1958 yılında Ankara Yenimahalle orta okulunu, 1961 yılında Ankara Gazi Lisesini,1965 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye ve İktisat Şubesini, 1967 yılında askerlik görevimi, 1968 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme İktisadı Enstitüsünü bitirdim ve 1968 -1970 yılları arasında İşletme Fakültesinde doktora çalışması yaptım.

 Bakanlık doktora öğrencisi olarak bir yıla yakın İngiltere'de dil çalışması yaptım. 1968 den beri iş hayatında çalışmaktayım ve 1982 den beri İzmir'de Lisan ve Bilgisayar kursları işletiyorum. 1971 de başlayan yurt dışı seyahatlerim bütün hızıyla devam etmekte. Son yıllarda gezilerimde Unesco kültür miraslarını gezmekteyim.

Şimdiye kadar 130 un üzerinde ülke gezdim ve Unesco Dünya Mirası Listesindeki 890 noktadan 497 den fazlasını görme olanağım oldu. (01.12.2009 tarihi itabariyle) Bu ziyaretlerimde Dünya Mirası listesine girmenin o yerlere ve bölgeye katkılarını incelemekteyim.

Yönetimlerin Dünya Mirası olma özelliğini promote etme çabalarını yakından izlemekteyim. Bu bilgi birikimlerimi son üç yılda Türkiye'nin çeşitli illerinde çeşitli topluluklarına verdiğim konferanslarla paylaşmaya çalışıyorum. Orta Amerika " Bir meçhule seyahat" adlı ilk kitabım yayınlandı. UNESCO Dünya Mirasları ve Türkiye adlı ikinci kitabım basıma hazırdır.

Özellikle Çin, İtalya gibi bir çok ülkede UNESCO Dünya Mirası Listesine giren yerlerine verdiği önemi ve yaptıklarını, ülkelerine katkılarını gördükten sonra bunun Türkiye'mize de görmek için elimden gelen herşeyi yapmaya çalışmaktayım.

Evliyim ve iki çocuğum var.